Nejčastější dotazy

Musím mít doporučení od lékaře?

Ne.Jelikož nemám smlouvu se zdravotními pojišťovnami a klient si terapii hradí sám není nutné doporučení, ani poukaz od lékaře.Samozřejmě pokud máte nějaké zprávy z vyšetření od odborných lékařů (neurologa, ortopeda, lymfologa) nebo nálezy ze zobrazovacích vyšetření (RTG, CT, MR) vezměte je sebou.

 

Jak probíhá lymfodrenáž?

Při první terapii je nezbytná podrobná anamnéza, vyšetření pohledem, palpací a  měření objemu končetin. Podle stavu lymfedému jsou doporučena režimová opatření, konzultovány pohybové aktivity, sport a ergonomie zaměstnání.  Samotná léčba se skládá z manuální lymfodrenáže, která vždy začíná otevřením centrálních uzlin,po ní následuje přístrojová. Z hygienických důvodů se doporučují buď jednorázové návleky, které lze zakoupit v ordinaci nebo si klient přinese vlastní (např. legíny,ponožky bez gumičkového lemu). Na závěr instruktáž cvičební jednotky,  doporučení pomůcek (bandáží, kompresivních návleků). Většinou je třeba 10 procedur alespoň 3x týdně.

 

Je možno objednat se na elektroléčbu?

Ne, žádnou elektroléčbu (ultrazvuk, magnet, DDporudy,TENS,laser atp.) neprovádím.Rovněž nemám vodoléčbu (vířivku, vany atp.).

 

Pro jaké diagnozy je metoda dle McKeziho vhodná?

Obecně se dá říci, že pro většinu bolestivých stavů pohybového aparátu,pokud reagují mechanicky. Pro bolesti hlavy, zad,páteře,kostrče, pro bolesti vystřelující do končetin, pro výhřezy meziobratlových plotének,akutní lumbaga, pocity mravenčení, uskřípnutý nerv,ischias,ale i bolesti ramen, tenisový, oštěpařský loket, syndrom karpálního tunelu, bolesti kyčlí, kolen a další.

 

 Je možné provádět lymfodrenáž při onemocnění štítné žlázy?

Snížená činnost štítné žlázy není kontraindikací. Při zvýšené činnosti štítné žlázy (hyperthyreoze) se lymfodrenáž nedoporučuje, ale pokuď je stav stabilizován a endokrinolog souhlasí, tak lze.